Elsőként kizárólag az általam jelenleg olvasott, eddig zseniális mangákról szólok, melyeket szégyen, nem szégyen, még papír alapon nemigen láttam. Valamelyikről cikk a kneten, amint lesz néhány szabad napom. ;)
Elsőként: Rumiko Takahasi nevét én egy életre megjegyeztem. Nem, nem az Inu Yasha miatt, hanem valamelyik Buborékhámozóban fellelhető cikk, illetve az épp elkezdett Ranma 1/2 manga kapcsán. Aztán ahogy szörfölgettem a neten, feltűnt egy régi sorozata, amin bőven látszik, hogy eljárt felette az idő, de Rumiko zsenialitását lehetetlen nem kiérezni belőle: Urusei Yatsura. Egy srác, egy barátnő, földi haverok.... na meg földönkívüliek, elképesztően banális és vicces helyzetek, egy ugyancsak élien barátnő, a földi, társadalom szintjén elfogadott kapcsolatok teljes kifigurázása, és retró érzés minden mennyiségben. Számomra eddig abbahagyhatatlannak bizonyult, ám nem kesergek: oltári sok fejezet van még hátra. Némi háttérinfó a sorozatról itt, a mangakáról pedig itt. (Na jó, a sorozatot magát pedig itt találjátok.)
#2: Takahasi Cutomu neve a kizárólag magyar nyelvű képregényeket vásárlóknak az Élni! című egykötetes manga emlegetésekor lehet ismerős. Ő az, akinek van egy rakás zseniális műve, és talán pont az Élni! a leggyengébb: mondom ezt úgy, hogy az is kötelező vétel és nagyszerű olvasmány. A Blue Heavennel lett végleg kedvencem az alkotó, most azonban egy viszonylag új, és témájában az eddigiektől messze távol álló mangát ajánlok: a Tetsuwan Girl egy női baseball csapat viszontagságait meséli el, főként egyetlen lányra koncentrálva, nagyszerű forgatókönyvvel és rajzokkal, mindezeket pedig a háború és megszállás súlytotta Japánnal terhelve. Az első kötet alapján már nyilvánvaló lesz, hogy a mangaka tipikus jegyei mára már annyira bejáratottak lettek, hogy képtelen hibázni. Gyönyörű és maradandó élmény. Infó, és maga a mű.
#3: Végül, hogy mást ne mondjak, abszolút STAR mangaka, az olyan intelligens és brilliáns kultművek, mint Pluto, Monster és 20th Century boys szerzője, Naoki Urasawa tavaly októberben a Kodanshánál indult sorozatát, a Billy Bat-et olvasom most nagy erőkkel. Nagyszerű nyomozós képregény, mellyel a Pluto-s tiszteletkört továbbvive ezúttal az eredeti Billy Bat képregények szerzőjének, a japán-amerikai Kevin Yamagatának állít emléket. Urasawa segítőtársa Nagasaki Takahasi, és elvileg az első könyv már ki is jött. Na persze nem itthon, hanem Japánban. Infók róla itt, olvasnivaló meg emitt.